Jak neztratit hlavu při “aukci”?

07.09.2021

Nemovitosti kupují dva rozdílný typy lidí - investoři, kteří v dané nemovitosti zpravidla nemají úmysl žít a srdcaři, pro který je nákup dané nemovitosti splněný sen o životě. A právě k srdcařům budu směřovat toto mé zamyšlení.


Srdcaři jsou do nákupu nového bydlení úplně jinak zapálení, mají zcela jinou motivaci a již při vstupu vědí, zda tam chtějí žít, zda jejich srdce radostí bije. Někteří si už představují, kde bude stát vánoční stromeček, kam umístí dětskou postýlku, jakou barvu ručníků si pořídí do koupelny a kde budou mít sedačku, na které si budou s partnerem mačkat ručičky při romantických filmech. Nákup doprovází spousty emocí, snů, vizí, představ a očekávání. Možná o tom, jak jim nový domov změní život, co nového jim přinese, jak šťastně tu budou žít až do smrti. Navíc po měsících hledání toho pravého bydlení, několika prohlídkách a absolvování "aukcí" či jiných forem prodeje, kde nevyhráli, mohou začít srdcaři "ztrácet hlavu". Jejich sen se jim rozplývá a mohou vzniknout obavy, že nikdy nebudou bydlet a nebudou šťastný.

K nákupu vysněného domova je zapotřebí kombinace obojího, srdce a rozumu. Řekneme, že ohnivé srdce je intenzivně zapojeno, ale je dobré, aby bylo v rovnováze s "chladným" rozumem. Proto je důležité mít stanovenou "batnu", tedy částku od - do, od minima po maximum, kterou v rámci prodeje formou nejvyšší možné nabídky můžete nabídnout. Ta vás usměrní, abyste se nenechali strhnout adrenalínem daného okamžiku.

Při psaní té jedné jediné částky do aukčního formuláře se nenechte rozptylovat zástupy dalších zájemců, ani nešpekulujte, kolik asi ostatní nabídnou, kam se ta částka může vyšplhat, aby vám to neuteklo. V samotném finále totiž budete stát jen vy sami. Budou to vaše finanční závazky. Prostě nabídněte takovou sumu, která vám dává smysl. Musíte vědět, že za tyto peníze vám to dělá radost, že je to taková nabídka, která je win - win pro všechny strany. Není nic horšího než dojít k závěru, že jste to přepálili nebo podcenili a z pocitu vítězství se dostanete do pocitu prohry. Pokud však jste v souladu s nabízenou částkou, tak pocit výhry, respektive spokojenosti, budete vnímat ještě dlouho poté.

A jestli si myslíte, že nemovitost vždy získá jen kupec s nejvyšší nabízenou částkou nebo hotovostí, tak se pletete. Někdy hrají při výběru toho správného kupce i jiné faktory. Ale o tom vám napíšu příště.

Vaše vědomá makléřka

Liběna